Příběh Nikoly – Neschopnost nastavit hranice, tendence brát zodpovědnost za druhé, únava a vyčerpání (sexuální zneužívání v dětství)

S Nikolou jsem se setkala asi před rokem. Vyhledala mě z důvodu velkého psychického i fyzického vyčerpání. Cítila se být na pokraji svých sil, měla kolem sebe spoustu lidí, o které se starala a pomáhala jim. Většina těchto lidí ji využívala a ona se nedokázala bránit a říci ne.

Během odblokování se začala ukazovat příčina tohoto sebedestruktivního postoje z minulosti. Nikola v dětství žila se svou matkou a sestrou, matka si v jejích 8 letech našla nového přítele, ke kterému se společně odstěhovaly. Tento muž byl ve vysokém postavení a dobře finančně zajištěný, ve městě kde žili byl známý a obávaný. Matka na něm byla finančně závislá.
V době, kdy bylo Nikole asi 9 let, si otčím začal vynucovat, že se o něj musí starat, takže ráno vstát v 5 hodin, uvařit mu kávu a bavit se s ním. Na těchto kávových dýcháncích se před ní promenádoval nahý. Postupem času začal po ní vyžadovat různé způsoby sexuálního uspokojování a to kdekoliv v domě. Tohle se odehrávalo několikrát týdně po dobu 6 let. Matka byla téměř vždy doma, ale tvářila se, že o ničem neví.

Ve 14 letech Nikola začala utíkat z domu, opíjet se ze zoufalství a dostala nálepku problémového dítětě. V 16 letech si našla přítele a odešla z domu. Matka neprojevila žádný zájem a bylo jí to naprosto jedno.

V pozdější době, vztah s přítelem ukončila a začala jezdit do Německa, kde se dva roky živila prostitucí, její měsíční příjem v té době byl 200000. Všimla jsem si, že když pracuji se ženami, které byly sexuálně nebo jinak zneužité, tak často mají zkušenost s prostitucí, jako by samy sobě chtěly dokázat, že ze sexu nemají strach.
Nikola měla naštěstí zdravý pud sebezáchovy , s tímhle řemeslem po dvou letech skončila a našla si práci Čechách.

V té době už v sobě našla sílu vytáhnout na světlo to, co se jí dělo a začít tuto situaci řešit i když měla velkou obavu z reakce okolí. Pachatel měl velký vliv. S podporou své tety se odhodlala podat trestní oznámení a dostat svého otčíma k soudu.

Po zveřejnění této události se odehrálo to, co se děje v mnoha rodinách, kde došlo k sexuálnímu násíli. Většina rodiny se od ní odvrátila a obvinili ji ze lži. Tohle je taky typické, velká většina obětí je po zveřejnění toho, co se děje, rodinou odmítnuta, obviněna ze lži a často jsou tito lidé donuceni tvářit se, že se nic nestalo. Celá rodina kryje pachatele, tváři se že se nic neděje a společně drží toto tajemství. Proč? No přece, aby nebyla ostuda, kdyby se ukázalo, že náš bratr, strýc, dědeček, otčím jsou devianti. Bohužel jsem se s tímto přistupem při práci v poradně setkala mnohokrát. Oběti se nedává žádná podpora a pachatel je chráněn.

Nicméně Nikola prokázala opravdu velkou vnitřní sílu a i přes odpor všech, trvala na obvinění svého otčíma. Následovaly několikahodinové výslechy na policii, při kterých musela dopodrobna popisovat, jak vše probíhalo. V důsledku toho došlo retraumatizaci a další dva dny prožila ve vysokých horečkách, jak se duše vyrovnávala se zasutými vzpomínkamu a bolestí.
Následovala vyšetření u psychiatrů, aby se zjistilo jestli si nevymýšlí.

Všechno tohle úsilí bylo korunováno velkým úspěchem. Otčím byl obžalován a odsouzen na 7 let nepodmíněně. Nepomohly ani jeho peníze a vysoké postavení.

Nikola u mě v poradně absolvovala asi čtyři konzultace, kde jsme doléčily následky tohoto traumatu. Podařilo se jí uvidět kdy se obětovává pro druhé, že může říct ne a nastavit hranice. Ukončila všechny zničující vztahy, začala si vážit sama sebe rozhodla se uspokojovat především svoje potřeby, dala sebe na první místo.

V současné době žije ve spokojeném partnerském vztahu a svoji tvořivou energii, kterou získala zpět po terapiích, se rozhodla vložit do malování obrazů Její vize je namalovat obrazy, které ukazují, co prožila a to jak se žena s tímto traumatem cítí. Věřím, že i tohle bude pro ni léčivé.

Rozhodla jsem se tento příběh zveřejnit, protože se domnívám, že může být inspirací pro mnoho oběti sexuálního násílí. Doporučuji všem, aby se nebáli a nestyděli se za to co odehrálo a začali svou situaci řešit. Pro začátek třeba tím, že si najdete dobrého terapeuta a začnete se léčit. Uzdravit se dá každé zranění a není nic horšího, než se stát zajatcem své minulosti.

Nikola je příkladem mladé ženy, která prokázala velkou vnitřní sílu a odvahu, tu v sobě může najít každý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *